Podpora zamestnanosti žiakov rozvojom kompetencií potrebných pre prispôsobenie vzdelávania požiadavkám trhu práce
(Kód ITMS: 312011AGX3)
realizácia: šk. rok 2020/2021 - 2022/2023
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
O projekte:
Stredná zdravotnícka škola sv. Bazila Veľkého v Prešove pripravila projekt „Podpora zamestnanosti žiakov rozvojom kompetencií potrebných pre prispôsobenie vzdelávania požiadavkám trhu práce“, ktorý bol orientovaný na zvýšenie kvality odborného vzdelávania a prispôsobenie vzdelávania požiadavkám trhu práce pomocou realizácie programov zameraných na zvýšenie kompetencií, ktoré sú pre to kľúčové. Bol plánovaný a neskôr predĺžený na obdobie 33 mesiacov so začiatkom 09/2020 a ukončením 07/2023.
Projekt „Podpora zamestnanosti žiakov rozvojom kompetencií potrebných pre prispôsobenie vzdelávania požiadavkám trhu práce“ (kód projektu: 312011AGX3) bol realizovaný v rámci prioritnej osi 1 operačného programu Ľudské zdroje, na základe výzvy Prepojenie stredoškolského vzdelávania s praxou (OPLZ-PO1/2019/DOP/1.2.1-01).
Projekt bol orientovaný na cieľovú skupinu 170 žiakov a 28 učiteľov školy, a prebiehal počas 3 školských rokov v období 09/2020 až 07/2023 (36 mesiacov). Celkové náklady na projekt boli plánované na 136 747,57 €, výška poskytnutého nenávratného finančného príspevku bude 129 910,19 €. Projekt vyčerpal približne 94,2% plánovaných finančných prostriedkov.
Aktivity projektu:
V rámci projektu prebiehalo niekoľko aktivít
- Aktivity zamerané na zvýšenie matematických, čitateľských, prírodovedných, finančných zručností a gramotností žiakov a tiež ich IKT zručností.
Mimoškolské činnosti vo forme krúžkov
- žiaci navštevovali atraktívne formy pravidelnej mimoškolskej činnosti s bohatým a aktuálnym obsahom vo forme praktického vzdelávania prepojeného na potreby trhu práce):
- Škola počas jednotlivých školských rokov realizácie projektu oslovovala svojich žiakov na zapojenie do projektových aktivít – ponúkla im 3 rôzne krúžky realizované na týždennej báze
- 11a Krúžok anglického jazyka
- 11b Krúžok ruského jazyka
- 11c Krúžok slovenského jazyka a literatúry
Tematické workshopy
- žiaci využili zážitkové učenie ako inovatívnu a progresívnu vzdelávaciu formu:
- 12a Finančné plánovanie, rodinný rozpočet
- 12b Životné istoty a riziká
- 12c Vitamíny v našej strave
- 12d Rozklad škrobu na glukózu pôsobením enzýmov prítomných v slinách
- 12e Tvorba webovej stránky pre zdravotnícke zariadenie
- 12f Fytoterapia
- Aktivity zamerané na podporu rozvoja profesijných kompetencií učiteľov
formou pedagogického klubu a samostatných vzdelávacích aktivít učiteľov (školenia). Zámerom projektu je podporiť rozvoj profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov školy tak, aby boli pripravení efektívnejšie a úspešnejšie vzdelávať žiakov priamo vo výchovno-vzdelávacom procese.
- pedagogické kluby (bola vytvorená komunikačná platforma pre učiteľov školy, v rámci ktorej mali možnosť vlastného sebarozvoja):
- Pedagogický klub prírodovedných predmetov, matematickej a finančnej gramotnosti a IKT zručností
- vzdelávanie učiteľov (vzdelávaním bol podporený rozvoj profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov a tým aj zvýšenie kvality vzdelávania a prípravy):
- 13a Informačná a internetová bezpečnosť v kontexte práce učiteľa
- 13b Čítanie s porozumením ako súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu na stredných školách
- 13c Rozvoj finančnej gramotnosti u žiakov stredných škôl
Súčasťou realizácie projektu bola aj koordinácia projektu, ktorá pozostáva z činností riadenia projektu, publicity, informovanosti a administrácie projektu a prebieha počas celej doby implementácie projektu.
Výstupy projektu:
V rámci projektu sa dosiahli tieto výsledky:
- Projekt podporil zabezpečenie sociálnej a ekonomickej udržateľnosti rastu s tým, že podporil rozvoj kľúčových kompetencií žiakov a profesijných kompetencií učiteľov, čím napomohol rozvoju ľudských zdrojov a potenciálu.
- Realizáciou projektu sa prispelo k rozvoju málo rozvinutého regiónu, v ktorom prijímateľ sídli – zvýšenie úrovne kľúčových gramotností u mladej generácie podporí v dlhodobom horizonte aj rozvoj samotného regiónu.
- Naplnil sa predpoklad, že žiaci zapojení do projektových aktivít sa počas trvania projektu zapájali do rôznych aktivít projektu počas niekoľkých šk. rokov po sebe. Celkovo v projekte evidujeme: 283 zapojených študentov
PODAKTIVITA 1.1.: KRÚŽKOVÁ ČINNOSŤ
- V rámci tejto podaktivity boli vytvorené vzdelávacie obsahy pre jednotlivé krúžky: metodika vzdelávacej aktivity a pomôcky pre vzdelávaciu aktivitu.
- Bola zhotovená fotodokumentácia.
- Realizáciou sa zlepšila príprava žiakov v rámci ich vzdelávania a podporilo sa zvyšovanie ich kompetencií v porovnaní s ostatnými študentmi v regióne.
PODAKTIVITA 1.2: TEMATICKÉ WORKSHOPY
- V rámci tejto podaktivity boli vytvorené dokumenty – prípravy na jednotlivé workshopy.
- Bola zhotovená fotodokumentácia.
- Zážitkové a hravé formy vzdelávania v podobe krúžkov a workshopov sa ukázali ako zaujímavý a podnetný koncept vzdelávania žiakov, vytvorené materiály a skúsenosti z týchto aktivít plánuje škola zužitkovať pri plánovaní mimoškolských aktivít v budúcnosti.
PODAKTIVITA 1.3: VZDELÁVANIE UČITEĽOV
- Škola začala s realizáciou špecializovaných školení zameraných na podporu kvality vzdelávania svojich pedagógov. Termíny stretnutí sa konzultovali s učiteľmi školy v závislosti od ich pracovných možností.
- Realizáciou školení pre učiteľov sa podporil rozvoj ich profesijných kompetencií tak, aby boli pripravení efektívnejšie a úspešnejšie vzdelávať žiakov priamo vo výchovno-vzdelávacom procese v špecifických kľúčovo - gramotnostných oblastiach.
- Bola zhotovená fotodokumentácia zo školenia.
- Do aktivity bolo zapojených 26 učiteľov školy.
PODAKTIVITA 1.4: PEDAGOGICKÉ KLUBY
- V rámci tejto podaktivity boli vytvorené v každom školskom polroku plány práce klubov, správy o činnosti klubov, písomné výstupy činnosti klubov.
- Bola zhotovená fotodokumentácia.
- Kluby pracovali na báze 10 stretnutí na jeden polrok. Organizácia stretnutí bola naplánovaná, pripravili sa plány práce PK a harmonogram jednotlivých stretnutí. Z každého stretnutia boli pravidelne pripravované zápisy. Každý polrok sa predkladali písomné výstupy z činnosti PK. Všetky výstupy boli zverejnené na webstránke školy.
- Zámerom PK bolo vytvoriť možnosti pre osvojenie si inovatívnych vyučovacích postupov a metód formou neformálneho vzdelávania. A tiež upevňovať si vzájomnú spoluprácu medzi vyučujúcimi všeobecnovzdelávacích, aj odborných vyučovacích predmetov. Práve možnosť výmeny skúsenosti učiteľov na pedagogických kluboch priniesla učiteľom (účastníkom tohto vzdelávania) zvyšovanie potrebných kompetencií.
- Témy jednotlivých stretnutí boli vždy dopredu zadané medzi členov PG a tí si k nim pripravili vhodný spôsob prezentovania (prezentácia, ukážkové úlohy a zadania, problémové úlohy a zadania, návody ako postupovať a riešiť danú problematiku a pod.) stretnutia prebiehali v priateľskej a neformálne atmosfére, ktorá prispela k utuženiu vzťahov medzi jej členmi.
- Forma práce PK ukázala ďalšiu možnú formu práce a spolupráce učiteľov na škole
- Do aktivity bolo zapojených 9 učiteľov školy.
- Realizácia pedagogických klubov prispela k zdieľaniu skúseností a dobrých príkladov pedagogickej praxe a učitelia v tejto aktivite budú pokračovať aj po ukončení projektu na pravidelnej báze (formou komisií) – prírodovedná, všeobecno-vzdelávania, jazyková a odborná). Učitelia zhodnotili, že účasť na PK bola pre ich prácu prínosná. Frekvencia a dĺžka stretnutí nastavená v projekte bola však náročná.
Prílohy k výzve:
Príloha - Návrh na plnenie kritéria
Príloha - Vyhlásenie o súhlase s podmienkami zadávania zakázky