Sme škola zapojená do národného projektu DigiEDU a DiTEdu
Sme škola zapojená do projektu Erasmus+
Získali sme Certifikát značky excelentnosti
Vo výberovom procese žiadostí o akreditáciu na Erasmus na rok 2024 v rámci programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu bola našej škole Národnou agentúrou programu Erasmus+ udelená značka excelentnosti. Toto ocenenie má platnosť do 31. januára 2027.
Úprimne sa z toho tešíme. Toto ocenenie je pre nás motiváciou ďalej aktívne pracovať a sprostredkovávať našim žiakom a učiteľom možnosti, ktoré ponúka Erasmus, pre ich ďalší osobnostný a odborný rast.
Kurz bazálnej stimulácie ponúka nové možnosti (Erasmusplus)
V dňoch 29. - 30. 1. 2025 sa odborné učiteľky našej školy Mgr. Jarmila Jurašeková a PhDr. Milina Mikolajová prostredníctvom projektu Erasmusplus zúčastnili nadstavbového kurzu Bazálnej stimulácie - modul II. podľa prof. Dr. Fröhlicha vo Frýdku–Místku. Obsahom kurzu boli aspekty bazálnej stimulácie (BS) v praxi, 10 centrálnych európskych cieľov, nadstavbové prvky v koncepte BS, biografická anamnéza a diametrálna stimulácia. Cieľom kurzu bolo získať teoretické a praktické vedomosti o technikách, ktoré podporujú zmyslové vnímanie a komunikáciu u ľudí s rôznymi druhmi postihnutia alebo kognitívnymi poruchami. So zameraním na rozvoj schopností reagovať na podnety prostredníctvom dotyku, zvuku, pohybu alebo iných zmyslových vstupov, čo napomáha k zlepšeniu kvality života týchto ľudí a podporuje ich sebaúctu a zmyslovú integráciu. Naše učiteľky navštívili aj domovy pre seniorov Alzheimer home - Frýdek-Místek a Domov pre seniorov Frýdek-Místek. Celý pobyt bol veľmi obohacujúci a sprostredkoval iný pohľad a nové možnosti v oblasti zmyslovej stimulácie.
Sviatok našich učiteľov
Naši prváci lyžovali na tatranských svahoch
Bezpečnosť v škole očami študentov
Inštitút filozofie a etiky FF Prešovskej univerzity aj tento rok ponúkol stredoškolákom Prešovského a Košického kraja možnosť zamyslieť sa nad dôležitými spoločenskými otázkami. Aktuálna téma esejistickej súťaže „Bezpečnosť v škole“ je nielen vysoko aktuálna, ale je aj výzvou pre mladých ľudí, aby vyjadrili svoje názory a pohľad.
Esej Riany Hrabčákovej, s ktorou vyhrala 3. miesto, si môžete prečítať TU.
Kurz nenásilnej komunikácie vďaka Erasmusplus
V dňoch 11.01. – 12.01.2025 sme zažili inšpiratívny kurz „Úvod do nenásilnej komunikácie“. Za kurzom sme vycestovali do majestátneho Brna. Oboznámili sme sa s „abecedou“ nenásilnej komunikácie - ako vyjadriť svoje pocity, nadviazať spojenie so svojimi potrebami a potrebami toho druhého, poskytnúť empatiu alebo naopak prijať ju, použiť 4 kroky sebavyjadrenia a eskalovať a deeskalovať konflikt. Jednoduchšie, ako kultivovať nenásilie svojho vnútorného sveta aj v kontakte s ďalšími ľuďmi. Kurzom nás previedol charizmatický, v nenásilnej komunikácii vysoko erudovaný lektor Mgr. Petr Holík z Inštitútu nenásilnej komunikácie NVC Brno z.s. a skvelo mu sekundovala Mgr. Bára Herucová. Okrem zaujímavého a prínosného kurzu nás Brno očarilo svojím historickým centrom a neopakovateľnou atmosférou.
Kurz bol financovaný z Výzvy 2024, číslo projektu 2024-1-SK01-KA121-VET-000205577.
Zo srdca ďakujeme!
PhDr. Kristína Vageľová, riaditeľka školy a Mgr. Iveta Jusková.
Pohyb na korčuliach má svoje čaro
Novoročné požehnanie priestorov školy
Vianočný pozdrav
Pripravme sa na príchod betlehemského Dieťaťa
Duchovné naladenie na Vianoce
Na vianočné prázdniny sme odišli slávnostne a radostne naladení vďaka nádhernému vianočnému koncertu, ktorí si pre nás pripravili naši žiaci pod vedením svojich učiteliek Mgr. J. Demčákovej a Mgr. I. Šírej v spolupráci so skupinou Onezim. Ďakujeme za duchovný a umelecký zážitok všetkým účinkujúcim.
A ja vám vinšujem...
Keď sa povie „koleda“, zvyčajne si predstavíme tradičný vinš, ktorý sa spieva, hovorí či recituje v predvianočnom a vianočnom období. Týmto slovom však označujeme aj typickú obchôdzku po domoch, počas ktorej divadelníci spievajú a vinšujú. Navyše koleda znamená aj odmenu, ktorú si koledníci odnášajú z navštívených domácností. Ako vzniklo koledovanie a aká je jeho tradícia a význam?
Koleda má nielen mnoho významov, ale aj názvov. V niektorých regiónoch je koledovanie známe aj ako polazovanie, vinšovanie či chodenie s hviezdou alebo s betlehemom. Nech nazývate tento prastarý zvyk akokoľvek, dôležité je, že vianočné sviatky si bez kolied mnohí z nás nedokážu predstaviť. Koledovanie v nás odkrýva prajnosť voči druhým a túžbu po dobrote.
A takúto túžbu vzbudili v srdciach tých, ku ktorým prišli koledovať, aj naši žiaci spolu s Mgr. J. Demčákovou, Mgr. I. Šírou a pani riaditeľkou PhDr. K. Vageľovou. V predvianočnou čaše zavítali pozdraviť zriaďovateľa našej školy - sestričky Baziliánky do ich kláštora, navštívili zamestnancov a klientov v Dome sv. Kozmu a Damiána, potešili vinšom a koledami pacientov a pracovníkov na oddeleniach FNsP Prešov a svoju "kolednícku púť" zakončili na Gréckokatolíckom arcibiskupstve v Prešove, kde sa im dostalo vrelého prijatia od pracovníkov tohto úradu a požehnania od vladyku Jonáša.
Čas prázdnin sa blíži
Vianočnou výzdobou sme sa pripravili na Vianoce
Prinášať radosť je posolstvo Vianoc
Aj v tomto školskom roku sa Študentský parlament pri SZŠ sv. Bazila Veľkého rozhodol spolu so svojimi spolužiakmi obdarovať vianočným potešením klientov v Hospici Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi. Táto školská akcia pripomína skutočnú silu darovania a túžbu vyčariť kúzelné Vianoce pre klientov v tomto hospici. S každým darčekom prinášame radosť, nádej a kúsok vianočného zázraku tým, ktorí to naozaj potrebujú. Aj malé gesto môže v tomto sviatočnom období veľa zmeniť. Vianočné potešenie v darčekových taškách sme odovzdali dnes 19. 12. 2024 pod vianočný stromček v Hospici Matky Terezy za prítomnosti vedenia hospicu, ktoré všetkým darcom v mene všetkých klientov zo srdca ĎAKUJE.
Bazilovka z pohodlia domova
Knižnica - bašta kreativity
Dňa 19. decembra 2024 sa desať žiakov našej školy zúčastnilo inšpiratívnej akcie "Kreatívne kníhviazačstvo" v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove. Počas tejto udalosti mali možnosť vyskúšať si tradičné remeslo kníhviazačstva a vytvoriť si vlastný denník. Výsledkom boli jedinečné denníky, ktoré budú slúžiť ako krásna pamiatka na túto tvorivú skúsenosť.
Kroky histórie
Naši druháci sa 13. decembra 2024 zúčastnili výstavy v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove s názvom "Prvá svetová vojna v prameňoch a dobovej spisbe". Mali možnosť preskúmať autentické historické dokumenty a literatúru z obdobia prvej svetovej vojny. Táto vzdelávacia aktivita im priniesla hlbší pohľad na históriu a význam tejto významnej udalosti.
Fotomomentky z DOD 2024